Mozzarela di bufala
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1024kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1024kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 13.60000038147g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.76190657842858% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.8% |
| Saturated Fat Value | 13.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 240.000009536744mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour,carrefour Bio Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 2.84)
- Tradizioni D'italia Mozarella Di Bufala (Similarity score: 3.09)
- Hof Milch Mozzarella (Similarity score: 7.73)
- Rewe Beste Wahl Mozzarella 45% Fett (Similarity score: 7.73)
- Unsere Heimat Bio Heumilch Mozzarella (Similarity score: 7.73)
- Edeka Bio Mozzarella (Similarity score: 7.73)
- Queso Fresco La Marquesa De Las Navas (Similarity score: 7.90)
- Mozzarella Stange Cremig Mild Ohne Salzlake (Similarity score: 7.98)
- Mozzarella Aus Pasteurisierter Milch, Vollfettstufe (Similarity score: 7.98)
- Carrefour Bio, Carrefour Mozzarella (Similarity score: 8.22)
- Carrefour Mozzarella Di Bufala Campana Aop (Similarity score: 9.61)
- Albert Heijn Biologische Buffelmozzarella 52+ (Similarity score: 9.69)
- Valgrande,zott Mozzarella Classic (Similarity score: 9.84)
- Valgrande,zott Mozzarella Minis Classic (Similarity score: 9.84)
- Ein Herz Für Erzeuger Mozzarella Mild & Cremig (Similarity score: 9.84)
Ingredients List
- Pasteurised Buffalo Milk
- Salt
- Rennet
- Oil And Fat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)