Non - dairy frozen dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.05g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.05g |
| Saturated Fat | 16.84g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 88.86543535620052% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 88.9% |
| Saturated Fat Value | 16.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 13.68g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 13.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Crème Glacée Noix De Coco Noix De Coco Râpée (Similarity score: 19.28)
- Ijsboerke Icy Light Vanille Stick (Similarity score: 24.59)
- Ah Topping (Similarity score: 24.74)
- Cora Feuilleté Chocolat Brownie Croquant Parfum Cacao (Similarity score: 27.48)
- Pana Cotta Al Caramello (Similarity score: 28.76)
- Casino Glace Noix De Coco 1l Co (Similarity score: 28.94)
- G7 Bio G7 (Similarity score: 29.07)
- Karma Banana Freeze Maple Walnut (Similarity score: 29.43)
- Fazer Aito Kauravispi (Similarity score: 29.66)
- Tiramisu Italian Dessert (Similarity score: 29.92)
- Hacendado Tarta Helada Nata Chocolate (Similarity score: 31.98)
- Toupargel 4 Parfaits Au Café (Similarity score: 32.22)
- Cora Feuilleté Parfums Caramel Et Vanille (Similarity score: 32.92)
- Dolce Pasticceria Panna Cotta Al Caramelo (Similarity score: 33.50)
- Hacendado Nata Choco (Similarity score: 33.80)
Ingredients List
- Coconut Milk
- Agave Syrup
- Dark Chocolate Flakes
- Coconut Cream
- Cinnamon
- Vanilla Extract
- Cinnamon
- Peppermint Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)