Pâte à tartiner BIO aux noisettes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1279kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1279kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 7.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 9.090909090909092% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9.1% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 35g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Graine De Choc Tartimouss Noisette Cacao Et Lait (Similarity score: 32.69)
- Kroger Safari Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 32.85)
- Kroger Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 33.25)
- Safari Shaped Mixed Fruit Flavored Snacks, Mixed Fruit (Similarity score: 33.25)
- Fruity Flavored Snacks (Similarity score: 33.25)
- Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 33.25)
- Fairy Tales Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 33.25)
- Thiriet 4 Gaufres De Bruxelles Congelées (Similarity score: 33.30)
- Shirakiku Shirakiku, Rice Cake (Similarity score: 34.16)
- Shirakiku Shirakiku, Rice Cake (Similarity score: 34.16)
- Shirakiku Shirakiku, Rice Cake (Similarity score: 34.16)
- Tartà Reina (Similarity score: 34.67)
- Albert Ménès Mélange Mexicain (Similarity score: 34.98)
- Hacendado Reducción De Vinagre De Pedro Ximénez (Similarity score: 35.05)
- Kenny's Candy & Confections Liquorice (Similarity score: 35.57)