Pain d'épice artisanal nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.28g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.28g |
| Saturated Fat | 0.09g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.367346938775512% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.4% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 39.44g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 12 Pancakes Natures (Similarity score: 25.41)
- Tendr'epis Tendr'epis Pancakes Natures (Similarity score: 25.41)
- Lemarié Pâtissier Pancake (Similarity score: 25.60)
- Brossard Brossard Mon Pain D Epices Special Foie Gras Edit Limitee (Similarity score: 30.32)
- Beignets À La Pomme (Similarity score: 31.28)
- Beignet À La Pomme (Similarity score: 31.28)
- Beignet Pomme X2 (Similarity score: 31.28)
- Beignet Pomme (Similarity score: 31.28)
- Beignet À La Pomme (Similarity score: 31.28)
- Beignet À La Pomme (Similarity score: 31.28)
- Turkish Fig Soft Baked Real Fig Poppables, Turkish Fig (Similarity score: 32.03)
- Vondelmolen Pain D'epice (Similarity score: 34.01)
- Annies Sunny Citrus Organic Fruit Snacks (Similarity score: 34.80)
- Annie's Organic Mini Bunny Fruit Snacks 5 Count (Similarity score: 34.80)
- Annie's Homegrown Organic Pink Lemonade Bunny Fruit Snacks (Similarity score: 34.80)