Pain d'épices de gingembre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 43.1g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pain D'epices Miel Et Figues (Similarity score: 14.68)
- Tropical Assortment Mini Cupcakes (Similarity score: 19.16)
- Fortwenger Pavé Au Gingembre (Similarity score: 20.29)
- Panettone Vegano (Similarity score: 23.53)
- Les Maîtres Confiseurs Pain D'épices Miel & Figues (Similarity score: 24.65)
- Batter Up Llc Whoopie Pies (Similarity score: 28.08)
- Carrefour Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 28.17)
- Carrefour Pain D'épices (Similarity score: 28.17)
- Sweet Sam's Sweet Sam's, Iced Carrot Pound Cake (Similarity score: 28.33)
- Apidis Dijon Pain D’épice (Similarity score: 28.47)
- Auchan Pain D'épices Fondant Nature (Similarity score: 29.31)
- Les Maitres Confiseurs Pain D'epices Gingembre (Similarity score: 31.76)
- Les Maitres Confiseurs Pain D'épices Gingembre (Similarity score: 31.76)
- Hema Pain D'épices (Similarity score: 33.84)
- Commensal Pouding Chômeur (Similarity score: 35.24)
Ingredients List
- Glucose Fructose Syrup
- Rye Flour
- Ginger
- Water
- Spice
- Raising Agent
- E500
- Rye Bran
- Wheat Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)