Profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 16 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Profiteroles (Similarity score: 0.14)
- Profiteroles (Similarity score: 0.14)
- Olá,unilever,jerónimo Martins Cornetto Clássico X6 (Similarity score: 7.74)
- Häagen Dazs Helado De Chocolate Y Menta Tarrina (Similarity score: 10.02)
- Picard 2 Coupes Pâtissières Tiramisù, Boîte De 160 Grammes (Similarity score: 10.53)
- Franprix Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 10.84)
- La Vie Claire Le Tiramisu Italien (Similarity score: 11.45)
- Carrefour Maxi Sandwich Duo Sabor Nata (Similarity score: 11.58)
- Via Bio Tiramisu (Similarity score: 11.71)
- Mint Chocolate Dip With Fresh Cream Pops (Similarity score: 12.12)
- Bio Village, Marque Repère Tirais Bio Villages (Similarity score: 12.53)
- Le Petit Basque Mousse Au Chocolat Noir Aux Oeufs Frais (Similarity score: 13.77)
- Cameo Torta Al Tiramisù (Similarity score: 13.82)
- Crème Brûlee (Similarity score: 14.17)
- Extrême,nestlé Cône Vanille Amandes Caramélisées (Similarity score: 15.28)
Ingredients List
- Stabiliser
- Emulsifier
- Cream
- Refined Coconut Oil
- Egg
- Skimmed Milk Powder
- Glucose Syrup
- Sugar
- Wheat Flour
- Cream
- Tapioca Starch
- E1510
- Emulsifier
- Natural Vanilla Extract
- Stabiliser
- Raising Agent
- Salt
- Alcohol
- Glucose Syrup
- Sugar
- Cocoa
- Skimmed Milk Powder
- Dark Chocolate
- E1510
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)