Raviolis à la daube provençale
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.1g |
| Saturated Fat | 0.816g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 32.63999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32.6% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 2 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 5.2g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ravioli À La Daube Provençale (Similarity score: 0.00)
- Fresh Foods Market Rainbow Cheese Tortellini (Similarity score: 12.80)
- Jacquet Bagel Sésame (Similarity score: 15.67)
- Tortellini (Similarity score: 19.21)
- Four Cheese Tortellini (Similarity score: 19.21)
- Tortellini (Similarity score: 19.66)
- Tri Color, Cheese Tortellini (Similarity score: 19.66)
- Sacramento Baking Co Inc Sacramento Baking Company, French Bread (Similarity score: 20.63)
- Tesco Tesco 2 Garlic Chicken Kievs (Similarity score: 20.74)
- Sweet Hawaiian Rolls (Similarity score: 20.77)
- Ravioli A La Daube Provençale (Similarity score: 20.85)
- Raviolis À La Daube Provençale (Similarity score: 20.85)
- Pain De Seigle (Similarity score: 21.73)
- Schwavi 6 Mini Chinois À La Crème Pâtissière (Similarity score: 22.75)
- The Essential Baking Company The Essential Baking Company, Deli Slice Multi Grain Bread (Similarity score: 23.54)