Religieuse Au Chocolat X2
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 6.7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 52.34375% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.3% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 128mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 128mg |
| Sugars | 21.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Peach Pie (Similarity score: 9.04)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Lemon Chillo (Similarity score: 12.51)
- Marks And Spencer 2bramley Apple Crumbles (Similarity score: 12.67)
- Vanilla Bean Ice Cream With Roasted Almond Slivers, Fudge Flakes & A Salted Caramel Swirl (Similarity score: 13.36)
- Boncolac Croisillon Abricot (Similarity score: 13.58)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Peanut Butter Cup (Similarity score: 14.77)
- Premium Chocolate Cheesecake Ice Cream With A Signature Cream Cheese Blend, Sour Cream And Rich Chocolate Fudge Swirls (Similarity score: 15.00)
- Tiramisu Spéculoos (Similarity score: 15.48)
- Pasticceria Italiana Tiramisu Speculoos (Similarity score: 15.76)
- U Saveurs, U Tiramisu Aux Spéculoos (Similarity score: 16.03)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 16.25)
- Saint Honore (Similarity score: 16.62)
- Mint Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 16.66)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 16.69)
- Bonità Divina Tiramisu (Similarity score: 17.43)