Salvado de Trigo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.5g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.627906460965681% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.6% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.40000000596046g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Amadori Le Birbe (Similarity score: 7.81)
- Herbocat Salvado De Trigo (Similarity score: 11.93)
- Mélange De Céréales Et Légumineuses (Similarity score: 13.96)
- Ebly Ebly L'original (Similarity score: 14.75)
- Casino Pavé De Saumon (Similarity score: 16.63)
- Filetes De Anchoa (Similarity score: 16.82)
- Othelo Sardines (Similarity score: 17.50)
- Boni Mélange De Riz (Similarity score: 19.08)
- Nems Cocktail (Similarity score: 19.68)
- Pan De Yuca (Similarity score: 20.30)
- Saumon Fumé À La Provençale (Similarity score: 20.61)
- Morrison, Morrisons Toasties Wholemeal Bread (Similarity score: 20.67)
- Ebly Blé Naturel (Similarity score: 20.78)
- Panificio Toscano Pane Cotto A Legna (Similarity score: 20.96)
- Coucous (Similarity score: 21.23)