Sigara Böregi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.6g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 1 |
| Sodium | 167.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Mozzarella (Similarity score: 21.81)
- Monteverdi Mozzarella (Similarity score: 22.28)
- Noccioline Di Mozzarella (Similarity score: 23.16)
- Mondo Italiano Mozzarella Minis 45 % Fett I Tr (Similarity score: 23.57)
- Goldsteig Bambini Mozzarella (Similarity score: 23.57)
- Aro Mozzarella Bambini (Similarity score: 23.57)
- Mondo Italiano Mondo Italiano Mozzarella Minis 45% Fett (Similarity score: 23.57)
- Boni Mini Mozzarella (Similarity score: 23.67)
- Gut & Günstig Zarter Mozzarella (Similarity score: 24.82)
- Mondo Italiano Mozzarella (Similarity score: 24.82)
- Gut & Günstig Zarter Mozzarella (Similarity score: 24.82)
- Mozzarella (Similarity score: 25.91)
- Belle France Mozzarella (Similarity score: 25.92)
- Emmi Mozzarella Mini (Similarity score: 26.15)
- Latterie Friulane,parmalat Mozzarella Castello (Similarity score: 27.41)