Sticks de saumon pané
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 17.142857142857142% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.1% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 272mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 272mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bumble Bee, Bumble Bee Foods Llc Wild Sardines In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 9.84)
- Gourmet Brisling Wild Sardines In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 9.84)
- Boquerones (Similarity score: 17.48)
- Auchan Nuggets De Trigo Y Cebolla (Similarity score: 17.59)
- Tesco Tesco Wrap Chicken Tikka (Similarity score: 18.57)
- Tesco Mackerel In Extra Olive Oil Skinless And Boneless (Similarity score: 19.25)
- Mercadona Hogaza 100% Natural (Similarity score: 19.90)
- Natursoy Veggieburger (Similarity score: 19.92)
- Usisa Sardinillas De La Costa En Aceite De Oliva (Similarity score: 20.82)
- Asda Breaded Chicken Goujons (Similarity score: 20.99)
- Nat & Vie,marque Repère Nuggets Végétariens (Similarity score: 21.97)
- 5 Cinnamon And Raisin Bagels (Similarity score: 22.84)
- New York Bakery Co Original Bagel Thins (Similarity score: 23.04)
- Monoprix Nuggets De Blé (Similarity score: 23.23)
- Auchan Hauts De Cuisses De Poulet A La Mexicaine (Similarity score: 23.57)