Tarta selva negra
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1284kj (307 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1284kj (307 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 73.07692307692307% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.1% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 19 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or Carte D'or Buche Glacée Biscuit Speculoos 9 Parts (Similarity score: 9.27)
- Hacendado Tarta Selva Negra (Similarity score: 9.49)
- Gelatelli Classic (Similarity score: 10.55)
- Eroski Cono Sabor A Vainilla Y Chocolate (Similarity score: 16.26)
- Eskigel Mini Coni (Similarity score: 16.42)
- Great Value Cookie Dipped With Chocolate Cone (Similarity score: 19.09)
- Good Humor, Unilever King Cone Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 19.61)
- Dr Oetker My Ice Cream Chocolate Flavour (Similarity score: 19.89)
- Gelato (Similarity score: 20.09)
- Solo Cheesecake Lampone (Similarity score: 20.59)
- Le Patissier Mousse Au Chocolat Blanc (Similarity score: 21.02)
- Gelatelli Weiß (Similarity score: 21.66)
- Vanilla Fudge Brownie Reduced Fat Ice Cream Bars (Similarity score: 22.06)
- Belle France Batx3 Vanille Choc Blc Bf, (Similarity score: 22.71)
- Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 22.87)