Tasty brand, organic fruit snacks, gummies, mixed fruit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 174mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 174mg |
| Sugars | 43.48g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43.48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Strawberry Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 0.00)
- Strawberry Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 0.00)
- Mixed Berry Naturally Flavored Strawberry, Cherry & Raspberry Fruit Flavored Snacks, Mixed Berry (Similarity score: 0.00)
- Tasty, Organic Fruit Gummy Snacks, Strawberry, Peach, Tangerine, Lemon, Tropical & Mixed Berry (Similarity score: 0.00)
- Mellow Fluffs (Similarity score: 26.49)
- Surf Sweets Organic Watermelon Rings (Similarity score: 29.10)
- Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 31.53)
- Gerblé,nutrition Et Santé Pain D'épices Miel & Son De Seigle (Similarity score: 31.56)
- Mango Bursts Fruit Snacks, Mango Bursts (Similarity score: 32.96)
- Hartley's Raspberry Flavour Jelly (Similarity score: 35.27)
- Fortwenger Pain D'epice (Similarity score: 35.96)
- Cuevas Marrón Glacé (Similarity score: 36.11)
- Continental Bakeries Fruhstuckskuchen (Similarity score: 37.13)
- France Cake Tradition Pain D'épices Gourmet Cerises Noires Et Noix (Similarity score: 37.45)
- Continental Bakeries Frühstücks Kuchen (Similarity score: 37.55)
Ingredients List
- Tapioca Syrup
- Natural Flavouring
- Sodium Citrate
- Sunflower Oil
- E903
- Cane Sugar
- Tapioca Syrup Solids
- White Grape Juice
- E440a
- E330
- Fruit Blend
- E300
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)