Vinaigre balsamique
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 51g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pancake & Waffle Syrup (Similarity score: 13.20)
- Chocolate Syrup (Similarity score: 13.28)
- Robertson's Golden Shred Chunky (Similarity score: 14.40)
- Acetaia Bellei Crema All' Aceto Balsamico (Similarity score: 19.66)
- Robertson's Golden Shred Marmalade (Similarity score: 20.06)
- Frank Cooper's,the Pantry Frank Cooper's 'oxford' Original Oxford Marmalade (Similarity score: 22.99)
- Tasto Crema De Aceite Balsamico De Modena (Similarity score: 24.79)
- Marmelade (Similarity score: 25.28)
- Ahold Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 27.52)
- Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 27.52)
- Hy Vee Chocolate Syrup, Chocolate (Similarity score: 28.07)
- Safeway Inc Syrup (Similarity score: 28.07)
- Hy Vee Chocolate Syrup (Similarity score: 28.07)
- Chocolate Syrup (Similarity score: 28.69)
- Island Snacks Chile Mango (Similarity score: 29.15)