10 Steak Hachés Surgelés
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 43% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Viande Hachée (Similarity score: 0.71)
- Key Food 100% All Beef Hamburgers (Similarity score: 3.31)
- Lidl Beef & Pork Mince (Similarity score: 6.23)
- Auchan 1er Prix : Viande Hachée De Boeuf, 20% M G (Similarity score: 6.71)
- Fabriqué Par Mvpe Le Steak Haché (Similarity score: 8.49)
- Food Town Stores Inc Ground Beef Chuck (Similarity score: 9.04)
- Landjunker Schweinehackfleisch Viande Hachée De Porc (Similarity score: 9.88)
- All Beef Hamburgers (Similarity score: 10.55)
- Plus, Aldi, Lion Steak Haché Pur Boeuf (Similarity score: 10.71)
- Lancaster Classic Black Angus Beef Patties (Similarity score: 11.13)
- Winny 10 Steaks Hachés Surgelés (Similarity score: 11.40)
- Sans Marque,chiron,chiron Acvf 10 Steaks Hachés Pur Boeuf 20% Mg Surgelés (Similarity score: 11.40)
- Chiron 10 Steaks Hachés Pur Bœuf (Similarity score: 11.40)
- Chiron Steaks Hachés Pur Boeuf (Similarity score: 11.40)
- Winny Viande Hachée 100% Bœuf Surgelée (Similarity score: 11.40)