12 profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 5.1999998092651g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 51.999998092651% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 120.000004768372mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 10.300000190735g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Georpa Éclairs Fruits Exotiques (Similarity score: 11.33)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 16.62)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 16.88)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Vanilla Pecan (Similarity score: 18.88)
- Georpa Eclairs Pomme D'amour (Similarity score: 19.28)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 19.67)
- Carrefour Profiteroles (Similarity score: 20.14)
- Pastel De Nata (Similarity score: 20.56)
- Pastel De Nata (Similarity score: 20.56)
- Pastel De Natas X 6 (Similarity score: 20.56)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 20.56)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 20.56)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 20.56)
- Pastel De Nata (Similarity score: 20.56)
- Leclerc Pastel De Nata (Similarity score: 20.56)