12 red corn tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 17mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 17mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alejandro's Corn Tortilla (Similarity score: 9.36)
- Corn Tortillas (Similarity score: 9.36)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 9.36)
- La Campera Corn Tortilla (Similarity score: 11.54)
- Authentic 6 Inch Taco Style Corn Tortillas, Taco Style (Similarity score: 11.87)
- Food City Corn Tortillas (Similarity score: 12.93)
- Fargo Pan Integral Con Zanahoria (Similarity score: 13.49)
- Corn Tortillas (Similarity score: 16.16)
- Frites Special Micro Ondes (Similarity score: 17.16)
- Hacienda Mexican Foods Authentic White Corn Tortillas (Similarity score: 17.89)
- Hacienda Mexican Foods Authentic White Corn Tortillas (Similarity score: 17.89)
- Hacienda Mexican Foods Hacienda, Authentic Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 17.89)
- Hacienda Mexican Foods Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 17.89)
- Usm Manufacturing Corn Tortillas (Similarity score: 18.11)
- Corn Tortillas (Similarity score: 18.11)
Ingredients List
- White Corn Masa Flour
- Water
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- E412
- E466
- E338
- E129
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)