16-bean soup starter, 16-bean
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 22.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 22.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -7 |
| Sodium | 29mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29mg |
| Sugars | 2.86g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pink Beans (Similarity score: 12.02)
- Rich In Fiber Pink Beans (Similarity score: 12.02)
- Stater Bros Markets Inc Pink Beans (Similarity score: 18.56)
- Springfield Yellow Split Peas (Similarity score: 21.21)
- Yellow Split Peas (Similarity score: 21.21)
- Kroger Kroger, Mixed Beans (Similarity score: 22.74)
- Large Lima Beans (Similarity score: 23.48)
- Kroger Pinto Beans (Similarity score: 24.19)
- Kroger Pinto Beans (Similarity score: 24.45)
- Great Value Pinto Beans (Similarity score: 24.45)
- Great Value Pinto Beans (Similarity score: 24.45)
- Great Value Pinto Beans (Similarity score: 24.45)
- Great Value Pinto Beans (Similarity score: 24.45)
- Kroger Pinto Beans (Similarity score: 24.45)
- Findlay's Organics Organic Pinto Beans (Similarity score: 24.45)
Ingredients List
- Contains 16 Of The Following Varieties
- Borlotti Bean
- Pink Beans
- Green Peas
- Yellow Split Peas
- Lentils
- Green Split Pea
- Small Red Beans
- White Beans
- Black Eyed Pea
- Small White Beans
- Red Beans
- Baby Lima Beans
- White Beans
- Speckled Lima Beans
- Black Beans
- Green Baby Lima Beans
- Pinto Beans
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)