2 cuisses de Poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 4.8g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 30% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 1 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 2 Cuisses De Poulet (Similarity score: 0.00)
- 6 Cuisses De Poulet (Similarity score: 0.00)
- 4 Cuisses Poulet (Similarity score: 0.00)
- Auchan Cuisses De Poulet (Similarity score: 0.00)
- U Cuisse De Pintade (Similarity score: 7.09)
- Cuisse De Poulet (Similarity score: 8.65)
- Père Dodu Les Cuisses De Poulet (Similarity score: 8.88)
- Les Cuisses De Poulet (Similarity score: 8.88)
- Père Dodu Cuisse De Poulet Blanc Avec Partie De Dos (Similarity score: 8.91)
- Cuisse De Poulet Sans Ogm (Similarity score: 11.31)
- Cuisses De Poulet (Similarity score: 11.31)
- Cuisse De Poulet Noir Surgelées (Similarity score: 11.46)
- Cora Boeuf Haché 15% De Matiere Grasse (Similarity score: 11.99)
- 2 Cuisses De Poulet Nourri Sans Ogm (Similarity score: 12.65)
- Perdue Chicken Thighs (Similarity score: 13.46)