3X Canned Bio Organic Sardines In Extra Olive Oil - La Gondola
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 25g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 25g |
| Saturated Fat | 3.1g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 23.846153846153847% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.8% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Celorrio Bonito Del Norte (Similarity score: 9.43)
- Sardines A L'huile Avec Curry (Similarity score: 11.57)
- Bonneterre Filets De Sardine Sans Aretes Huile D'olive (Similarity score: 11.81)
- Minerva Sardines (Similarity score: 11.87)
- Sardines À L'huile D'olive Piquante (Similarity score: 11.87)
- Fleurons De Lomagne Galantine De Pintade (Similarity score: 12.57)
- Palacio De Oriente Filete De Caballa Del Sur (Similarity score: 16.33)
- Fish Tales Pilchaed Sardines In Olijfolie (Similarity score: 17.09)
- Delhaize Sardines Portugaises À L'huile D'olive (Similarity score: 17.13)
- Sardines Huile D'olive (Similarity score: 17.14)
- Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 17.14)
- Tesco Lemon & Herb Seasoned Salmon Chunks (Similarity score: 18.91)
- Casa Ramon Sardines À L’huile D’olive (Similarity score: 20.64)
- La Vieira Sardinas En Aceite De Girasol (Similarity score: 20.93)
- Père Dodu Poularde Douce France 1 8kg Semi Desossee Morilles Armagnac (Similarity score: 21.74)