32fl litehouse pour on the taste white balsamic vinaigrette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 1.67g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 6.261717285339332% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 6.3% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 8 |
| Sodium | 267mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 267mg |
| Sugars | 13.33g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pain D'epices Sarrasin Germé (Similarity score: 14.70)
- Beignet Pommes X 4 (Similarity score: 17.36)
- Beignets À La Pomme X4 (Similarity score: 17.85)
- Beignets Fourrés Pommes (Similarity score: 17.85)
- 4 Beignets À La Pomme (Similarity score: 17.85)
- Beignets A La Pomme (Similarity score: 17.85)
- Beignets À La Pomme (Similarity score: 17.85)
- Beignet (Similarity score: 17.85)
- 4 Beignets À La Pomme (Similarity score: 17.85)
- Beignets À La Pomme (Similarity score: 17.85)
- Carrefour Chargement… (Similarity score: 18.86)
- Beignet Moelleux Framboise (Similarity score: 19.12)
- Beignets Moelleux (Similarity score: 19.12)
- Beignets Moelleux A La Framboise (Similarity score: 19.12)
- Beignet Framboise (Similarity score: 19.12)
Ingredients List
- Water
- Natural Flavouring
- Spice
- E415
- Spearmint
- Garlic
- Corn Syrup
- Canola Oil
- White Balsamic Vinegar
- Sugar
- Distilled Vinegar
- Less Than 2% Of Parmesan Cheese
- Olive Pomace Oil
- Salt
- Balsamic Vinegar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)