365 Everyday Value Beef taquitos, beef
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 3.9 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 7.8100000000000005g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.81g |
| Saturated Fat | 2.73g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 21.84% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.8% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | -2 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salad (Similarity score: 19.68)
- Diplomats Sült Sprotni Növényi Olajban (Similarity score: 21.89)
- Le Cantonnais Banh Bao Au Porc Laqué (Similarity score: 23.37)
- Mavrommatis Pita Chypriote Traditionnel (Similarity score: 23.40)
- Parmesan Encrusted Tilapia (Similarity score: 23.52)
- Père Dodu Poularde Douce France 1 8kg Semi Desossee Morilles Armagnac (Similarity score: 23.97)
- Casa Ramon Sardines À L’huile D’olive (Similarity score: 24.49)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Pizza Spinach (Similarity score: 24.93)
- Bofrost Burger Di Fave, Quinoa E Curcuma (Similarity score: 25.13)
- Pitta Bread (Similarity score: 25.21)
- Bleu Vert Plie Meuniere (Similarity score: 25.26)
- Marès Aiguillettes De Merlu Blanc (Similarity score: 25.89)
- St Méthode Pain Quinoa (Similarity score: 26.00)
- Pain Quinoa (Similarity score: 26.00)
- Ciabatta Bread (Similarity score: 26.08)
Ingredients List
- Corn Tortilla
- Cooked Beef Meat
- Water
- Beef Base
- Modified Tapioca Starch
- Modified Rice Starch
- Fried In Soybean Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)