365 Everyday Value Cinnamon graham cracker ice cream, cinnamon graham cracker
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 7.29g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.61256544502617% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 89mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 89mg |
| Sugars | 21.88g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 365 Everyday Value Bananas Foster Ice Cream, Bananas Foster (Similarity score: 5.34)
- Ben & Jerry's,unilever Cookies & Cream Cheesecake Core Ice Cream (Similarity score: 5.97)
- Ice Cream , Star Tracks (Similarity score: 6.77)
- The Kroger Co Ice Cream (Similarity score: 6.83)
- Party Pail Ice Cream (Similarity score: 6.83)
- Chocolate Chip Vanilla Ice Cream With Fudge Flakes, Chocolate Chip (Similarity score: 8.05)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 8.74)
- Ice Cream (Similarity score: 8.75)
- Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 8.75)
- Vanilla Ice Cream With Caramel Filled Chocolate Cups And A Ribbon Of Thick Caramel (Similarity score: 8.93)
- Diplom Is Royal Crème Brûlée & Karamellisert Strøssel (Similarity score: 9.11)
- Premium Ice Cream, Vanilla Custard Flavored Ice Cream With Caramel, Apple Pieces & Cinnamon Vanilla Cake Bits, Caramel Apple Pie (Similarity score: 9.67)
- Ice Cream (Similarity score: 10.31)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 10.56)
- La Laitière Feuilleté De Mousse Vanille (Similarity score: 10.66)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Pasteurized Cream
- Cane Sugar
- Graham Cracker Crumbs
- Skimmed Milk Powder
- Cinnamon
- Natural Flavouring
- Stabilizer Blend
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)