365 Everyday Value Organic raspberry conserve, raspberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 25 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 52.63g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fruit Sprd Concord Grap (Similarity score: 2.83)
- Forever Yours Jam (Similarity score: 7.44)
- Lyons Market Sinfully Seedy Red Raspberry Jam (Similarity score: 7.44)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Ip Lp Organic Mixed Berry Conserve (Similarity score: 7.62)
- Whole Foods Market Organic Strawberry Fruit Spread (Similarity score: 7.62)
- Fruit Spread (Similarity score: 10.57)
- Fruit Spread (Similarity score: 10.94)
- Stonewall Kitchen Holiday Jam (Similarity score: 12.10)
- Bischofszell Food Ltd Swiss Preserves Strawberry (Similarity score: 12.74)
- Oregon Growers Oregon Growers & Shippers, Cherry Zinfandel Fruit Spread (Similarity score: 16.87)
- Food Lion Apple Butter (Similarity score: 17.24)
- Millcroft Farms Company Millcroft Farms Company, Pumpkin Butter (Similarity score: 18.39)
- Gourmet Gardens Speciality Foods Inc Blackberry Preserves (Similarity score: 19.46)
- Purple Haze "blueberry Jam", Purple Haze Blueberry (Similarity score: 20.69)
- Localfolks Foods Eat A Peach Jam (Similarity score: 20.69)
Ingredients List
- Raspberry
- Cane Sugar
- Fruit Pectin
- E300
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)