All natural frozen custard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.42g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.42g |
| Saturated Fat | 7.96g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 59.984928409947244% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 230mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 230mg |
| Sugars | 23.89g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.89g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 13.41)
- Vanilla Sandwiches Reduced Fat Ice Cream With Chocolate Wafers, Vanilla (Similarity score: 14.82)
- Purple Cow Vanilla Light Mini Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 15.28)
- Artificially Flavored Vanilla Light Ice Cream With Chocolate Wafers Mini Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 15.28)
- Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.07)
- The Fresh Market Inc Old Fashioned Ice Cream (Similarity score: 16.36)
- Chouquettes X30 (Similarity score: 18.36)
- Chouquette (Similarity score: 18.36)
- Chouquette (Similarity score: 18.36)
- Chouquette (Similarity score: 18.36)
- Chouquettes (Similarity score: 18.36)
- Chouquette (Similarity score: 18.36)
- Leclerc Chouquettes (Similarity score: 18.36)
- E Leclerc Chouquettes (Similarity score: 18.36)
- Leclerc Chouquettes Pur Beurre (Similarity score: 18.36)
Ingredients List
- Milk
- E412
- Cream
- Sugar
- Salted Caramel Base
- Skimmed Milk
- Salted Caramel Ripple
- Egg Yolk
- Caramel Flavouring
- Less Than 0 4% Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)