Almond asteroid ice cream, almond asteroid
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 9.52g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.52g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 54.50381679389314% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 9 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 10.71g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mr Green Tea Ice Cream Co Mr Green Tea Ice Cream Co , Red Bean Ice Cream (Similarity score: 14.07)
- Picard Frozen Yogurt Sauce Abricot Muesli (Similarity score: 17.06)
- Bonne Maman Crème Au Chocolat Cuite Au Four Bonne Maman (Similarity score: 17.12)
- Ice Cream (Similarity score: 17.51)
- La Fermière Le Pot De Crème Au Chocolat Du Vietnam (Similarity score: 17.54)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 18.45)
- Kemps Llc Maple Nut Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 18.68)
- Premium Spumoni Ice Cream (Similarity score: 18.81)
- Vanilla Flavored & Chocolate Ice Cream, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 18.81)
- Risvold's Inc Fresh To Go, Fruit Dip, Creamy Lime (Similarity score: 18.94)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 19.23)
- Hudsomville Ice Cream (Similarity score: 19.30)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 19.30)
- Vanilla Flavored Ice Cream Cups (Similarity score: 19.63)
- Vanilla Ice Cream Cups, Vanilla (Similarity score: 19.63)
Ingredients List
- Milk
- E410
- E412
- Cream
- Whey Protein
- Agave Syrup
- Chocolate Flavored Flake
- Almond
- Inulin
- Natural Flavouring
- Green Tea Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)