Alnatura Hagebutte
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 931kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 931kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 55 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 55 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 9 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 51g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Albert Ménès Confiture Extra Fraise À La Menthe (Similarity score: 7.64)
- Albert Ménès Confiture De Myrtille Sauvage (Similarity score: 8.62)
- Grandessa Sauerkirsche Konfitüre (Similarity score: 9.50)
- Dm Bio Hagebutte Bio (Similarity score: 10.00)
- Dm Bio Bio Hagebutte Fruchtaufstrich (Similarity score: 10.03)
- Albert Ménès Confiture Extra De Fraise Bio (Similarity score: 10.12)
- Dm Hagebutte Fruchtaufstrich (Similarity score: 11.05)
- Grandessa Kirsch Pfirsich Maracuja Konfitüre Extra (Similarity score: 11.33)
- L'epicurien Confiture Gingembre Artisanale (Similarity score: 11.76)
- Biogourmet Fruchtaufstrich, Hagebutte (Similarity score: 13.59)
- Albert Ménès Confiture De Mangue Et De Fruit De La Passion (Similarity score: 13.65)
- Confiture D'abricot (Similarity score: 13.78)
- Sanofruit Confiture Reine Claude (Similarity score: 13.78)
- L'origine Du Goût Confiture Extra Kiwi Et Citron (Similarity score: 14.64)
- L'origine Du Goût Confiture Extra Fraise Yuzu (Similarity score: 14.64)
Ingredients List
- Rose Hip
- Unrefined Cane Sugar
- Concentrated Lemon Juice
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)