Alpenmark Frischkäse-Fass
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1115kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1115kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 17g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.38461538461539% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.4% |
| Saturated Fat Value | 17g |
| Score | 12 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Almette Alpenfrischkäse Natur (Similarity score: 2.83)
- Almette Frischkäse (Similarity score: 2.83)
- Almette Almette Natur (Similarity score: 2.83)
- Coop Prix Garantie Fromage Frais Nature (Similarity score: 4.99)
- Nostja Sahne Brotaufstrich Kräuter Gemüse (Similarity score: 10.82)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 11.50)
- San Salvatore Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 11.50)
- Salmon Spread (Similarity score: 12.71)
- Pingo Doce Queijo Mozzarella (Similarity score: 17.74)
- Gliù Lattar Mozarella (Similarity score: 18.68)
- Coop, Naturaplan Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 20.84)
- Intermarché Pâturages Mozzarella Di Bufala Bio (Similarity score: 20.85)
- Fromagerie Du Presbytère Louis D'or (Similarity score: 20.92)
- Bonifaz Kohler Gmbh Frischkäse (Similarity score: 21.21)
- Milfina Frischkäse Fass (Similarity score: 21.21)
Ingredients List
- Soft White Cheese
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)