Alsa 300G Gateau Pomme Saveur Ant Alsa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.166666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.2% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nice! Ice Cream Sandwich (Similarity score: 10.50)
- Nice! Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 10.50)
- Vanilla, Chocolate And Strawberry Ice Cream Neapolitan Sandwiches, Vanilla, Chocolate And Strawberry (Similarity score: 12.38)
- Mini Tropéziennes Nature (Similarity score: 13.00)
- Cookies’n Cream (Similarity score: 13.53)
- Vanilla Sandwiches (Similarity score: 13.59)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.70)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.70)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.70)
- Ice Cream Sandwiches With Coffee Flavored Ice Cream, Chocolate Flavored Ribbon & Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 13.80)
- Specialty Bakers Bakery Pie (Similarity score: 15.75)
- Ice Cream Specialties Inc Pumpkin Spice, Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.84)
- Simply Crafted Salted Caramel Blondie (Similarity score: 17.11)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 17.27)
- Dulce De Leche Dessert Dip (Similarity score: 17.45)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Whole Wheat Flour
- Raising Agent
- E500
- Thickener
- Natural Vanilla Flavouring
- Vanilla Pod
- Exhausted Vanilla Seeds
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)