Alteza Xarope de chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 1.96 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 1.96 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.33g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.33g |
| Saturated Fat | 0.99g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 61.49068322981367% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 64.6g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 64.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spar Sirope De Chocolate (Similarity score: 4.66)
- Albert Ménès Marmelade D'orange Douce D'espagne En Tranches (Similarity score: 21.85)
- Raffolé Confiture De Lait (Similarity score: 27.22)
- So Chevre Confiture De Lait De Chèvre Nature Bio (Similarity score: 30.57)
- Aix&terra Creme De Citron (Similarity score: 32.17)
- So Chèvre Confiture De Lait De Chevre A La Vanille (Similarity score: 34.31)
- Vita Plus Magnesium + Kalium Sticks (Similarity score: 37.77)
- Lost And Found And Limb Records El'one, Dragee, Dark Chocolate, Orange (Similarity score: 39.83)
- Tartimouss Tartimouss Chocolat Noir (Similarity score: 40.80)
- U Saveurs, U Confiture De Lait De Normandie (Similarity score: 40.88)
- Yellow Cookie Icing (Similarity score: 41.35)
- Chivers Ginger Confiture De Gingembre Extra (Similarity score: 42.39)
- Woolworths Dreamy Choc Cookie (Similarity score: 42.88)
- The Foodie Market Dates (Similarity score: 43.16)
- Lindenmeyer Gerstenmalz Extrakt (Similarity score: 45.42)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- Water
- Cocoa
- Sugar
- E202
- E330
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)