Altiflore Crème glacée noisette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 14.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 14.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 72.72727272727273% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Revolution Gelato (Similarity score: 17.28)
- Revolution Gelato (Similarity score: 17.64)
- Bonne Maman Mousse Aux Œufs Frais Marrons (Similarity score: 20.55)
- Carrefour Sundae (Similarity score: 20.87)
- Full Throttle Vanilla Dairy Free Gelato, Full Throttle Vanilla (Similarity score: 21.84)
- Dairy Free Gelato, Cardamom Spice (Similarity score: 21.84)
- Ice Cream (Similarity score: 22.56)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 22.64)
- Food Club Mint Ice Cream Blended With Chocolate Flavored Chips, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 23.04)
- Hood Hood, Vanilla Flavored Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 23.45)
- Dean's Country Fresh Dean's, Country Fresh, Classic Ice Cream, Lemon Chiffon (Similarity score: 23.62)
- Asael Farr & Sons Company Premium Ice Cream (Similarity score: 23.71)
- Nestlé Feuilleté De Mousse Vanille De Madagascar (Similarity score: 23.78)
- Mucci Crème Glacée Au Rhum Raisins (Similarity score: 23.82)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 23.83)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Hazelnut Praline
- Hazelnut Paste
- Sugar
- Invert Sugar
- Dehydrated Glucose Syrup
- Cream
- Emulsifier
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)