Amandine Amandine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 8.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.9g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 27.777777777777775% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.8% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Anderson Dairy Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 18.72)
- Migros Profiteroles Chocolat (Similarity score: 19.08)
- Monoprix Bio Crêpes Au Froment, Au Sucre De Canne (Similarity score: 22.76)
- Mulino Bianco Ringo Sandwich Cookie (Similarity score: 25.68)
- Aino Mjölkchoklad (Similarity score: 25.80)
- Ice Cream (Similarity score: 27.95)
- Bernard Jarnoux 4 Crêpes Fines Bio Au Lait Entier (Similarity score: 29.47)
- Auchan 4 Crêpes De Froment Sucrées Bio (Similarity score: 29.47)
- Wildflower Honey Pistachio Non Dairy Frozen Dessert, Wildflower Honey Pistachio (Similarity score: 29.49)
- Blueberry Flax Granola (Similarity score: 30.00)
- Ulcigrai Putizza (Similarity score: 32.37)
- Grotemeyer’s Konditorei Apfelkuchen (Similarity score: 33.57)
- Pain D'epice Original 300g (Similarity score: 33.88)
- Key Food All Natural Ice Cream (Similarity score: 34.97)
- Fuchs Assaisonnement Paprika Sans Sel (Similarity score: 36.34)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Egg
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)