Amanie Eucalyptus herbal pastilles sugar free with menthol
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Verquin Mini Sève De Pin Sans Sucre (Similarity score: 0.42)
- Verquin Violettes Sans Sucres (Similarity score: 0.42)
- Halls Liquorice Flavour (Similarity score: 0.58)
- Polo Polo Sugar Free (Similarity score: 1.44)
- Belle France Bonbons Goûts Fruits (Similarity score: 1.48)
- Lutti Arlequin Sans Sucres (Similarity score: 2.92)
- Pulmoll Bonbon (Similarity score: 5.66)
- Carrefour Bonbons Sans Sucres (Similarity score: 5.66)
- Cora Mini Bonbons Sans Sucre Thé Vert À La Menthe (Similarity score: 5.66)
- Solens Bonbon Arc En Ciel Sans Sucre (Similarity score: 5.66)
- Leader Price Bonbons Sans Sucres Aux Plantes (Similarity score: 5.67)
- Virginias Fruit Sin Stevia (Similarity score: 5.68)
- Kalfany Acti Fresh Drops Sunny Orange (Similarity score: 5.69)
- Riniel Bonbons Menthe & Menthol Sans Sucre (Similarity score: 5.70)
- Dolis Eucalipto Y Mentol (Similarity score: 5.70)
Ingredients List
- Sweetener
- Herb Extract
- Menthol
- Peppermint Oil
- Caramelised Sugar Syrup
- Sweetener
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)