Amaretto almond
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 10.78g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 57.86366076221149% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.9% |
| Saturated Fat Value | 10.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 74mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 74mg |
| Sugars | 24.51g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 8.24)
- Snickers,mars Chocolat France Snickers Noisettes (Similarity score: 8.32)
- Gü Le Cheesecake Fraise Des Bois (Similarity score: 12.84)
- Private Selection Denali Ice Cream (Similarity score: 13.56)
- Pâturages Mousse Saveur Vanille & Sauce Caramel (Similarity score: 14.76)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Bars (Similarity score: 14.81)
- Viennetta Viennetta Biscuit Caramel (Similarity score: 14.92)
- Banana A Peel'n Premium Ice Cream (Similarity score: 14.99)
- Jc's Pie Pops (Similarity score: 15.01)
- Mucci Macadamia Nut (Similarity score: 15.04)
- Wellsley Farms Authentic Belgian Recipe Mini Eclairs (Similarity score: 15.46)
- Tarte Normande (Similarity score: 16.55)
- Maestro Italia Tiramisu (Similarity score: 16.63)
- Gü Cheesecakes (Similarity score: 17.26)
- Gü Strawberry & Culotte Cream Cheesecake (Similarity score: 17.26)
Ingredients List
- Cream
- Contains 2% And Less Of Natural Flavor
- Molasses
- Sugar
- E150a
- E471
- E412
- E410
- E516
- E407
- Skimmed Milk
- Sugar
- Moose Tracks Fudge Swirl
- Chocolate Coated Almonds
- Chocolate Syrup
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)