Ambrosi Mozzarella di bufala
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 59.09090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.1% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 11 |
| Sodium | 290mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 290mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Biologica Mozzarella De Bufflonne Tresse (Similarity score: 2.86)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 4.03)
- Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 4.03)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 4.03)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop Bocconcini (Similarity score: 4.03)
- Paradiso Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 4.03)
- Rillettes De Sardine Moutarde À L'ancienne (Similarity score: 11.03)
- Mozzarella Du Bufala Campana (Similarity score: 14.15)
- Herb Goat Cheese Spread (Similarity score: 15.14)
- Galbani Mozzarella Fresca Cheese (Similarity score: 15.53)
- Galbani Fresh Mozzarella Cheese (Similarity score: 15.53)
- Burrata (Similarity score: 16.78)
- San Salvatore S R L Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 17.21)
- Via Bio Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 17.36)
- Racconto Racconto, Riserva, Platinum Quattro Formaggi Pasta Sauce (Similarity score: 17.53)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)