Ambrosi Mozzarella di bufala campana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.3g |
| Saturated Fat | 15.9g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.65957446808511% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.7% |
| Saturated Fat Value | 15.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ambrosi Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.00)
- Ambrosi Mozarella Tartufella Di Latte Di Bufala Al Tartufo Nero (1,2%) (Similarity score: 1.48)
- Ambrosi Burrata Truffe (Similarity score: 1.48)
- Vallelata Vallelata Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 2.34)
- Fattorie Garofalo Bufala Campana (Similarity score: 2.34)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 2.34)
- Fattorie Garofalo Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 2.34)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 6.12)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 6.17)
- Bufa Mozzarella (Similarity score: 8.86)
- Betin Inc Montchevre, Fresh Goat Cheese, Tomato Basil (Similarity score: 9.31)
- Étoile De Provence Roves Des Garrigues (Similarity score: 11.78)
- Carrefour Mozzarella Di Latte Di Bufala (Similarity score: 12.39)
- Robiola (Similarity score: 13.03)
- Pascoli Italiani Robiola (Similarity score: 13.07)
Ingredients List
- Buffalo Milk
- Whey
- Rennet
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)