American Beef Carne para hamburguesa Rica Burger American Beef
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1030kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1030kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 13.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.8g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 42.857142857142854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 307mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 307mg |
| Sugars | 1.25g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market District Uncured Bacon Mac & Cheese Bites With Breading (Similarity score: 14.24)
- Quick Cheeseburger (Similarity score: 15.93)
- Quiches Légumes Du Soleil (Similarity score: 16.06)
- Casino Tarte Aux 3 Fromages Emmental, Fromage Blanc, Comté (Similarity score: 16.11)
- Beyond Meat Beyond Mince (Similarity score: 17.43)
- Charbroiled Angus Choice Beef Patties (Similarity score: 18.99)
- Osi Food Solutions Premium Burger (Similarity score: 19.44)
- Udi's Uncured Pepperoni Pizza (Similarity score: 19.95)
- Poitrine De Porc (Similarity score: 20.71)
- Lasagne A La Bolognaise (Similarity score: 21.29)
- Lasagnes A La Bolognaise (Similarity score: 21.29)
- Auchan Girasole Tomate Mozzarella (Similarity score: 21.59)
- First Price Pizza Pepperoni (Similarity score: 22.21)
- Marché Franprix Rillettes De Sardine Au Pient D'espelette (Similarity score: 23.23)
- Eroski Queso Fundido En Dados Light (Similarity score: 23.31)
Ingredients List
- Pork Meat
- Soy Protein
- Condiment
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)