Ametller Origen Burrata italiana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.58823529411765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.6% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 8 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Burratina Pugliese (Similarity score: 0.00)
- Maldera Burrata En Feuille (Similarity score: 0.00)
- Franprix Burrata Bio (Similarity score: 0.00)
- Casino Burrata (Similarity score: 0.00)
- Bioetika Burrata Biologique (Similarity score: 0.00)
- Antica Fattoria, Burrata , La Barquette De 250 Gr (Similarity score: 0.00)
- Treo Burrata Biologique (Similarity score: 0.00)
- Puglia In Tavola Burrata In Foglia (Similarity score: 0.00)
- Casa Borbonia Burrata (Similarity score: 0.00)
- Burrata (Similarity score: 0.00)
- Bella Mia Burrata (Similarity score: 1.13)
- En Cuisine,promocash Burrata (Similarity score: 8.49)
- Fromagerie Lebail Mon Delice (Similarity score: 15.89)
- Rossetto, Caseificio Sassano, Centrale Del Latte Del Molise Fiordilatte Bocconcino (Similarity score: 15.89)
- Casino Délices,casino La Burrata Au Basilic (Similarity score: 16.97)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Uht Cream
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)