Amore alfredo pasta sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 8.06g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.06g |
| Saturated Fat | 17.74g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.69730123997081% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 17.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 274mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 274mg |
| Sugars | 3.23g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Amore Alfredo Sauce (Similarity score: 2.84)
- Gorafalo Burrata Di Bufala (Similarity score: 15.56)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 16.75)
- Meijer Cream Cheese Spread (Similarity score: 16.75)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 16.75)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 16.75)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 16.75)
- Cream Cheese Spread (Similarity score: 16.75)
- Cream Cheese Spread (Similarity score: 16.75)
- Pilos Palouček (Similarity score: 16.82)
- Milbona Bio Frischkäse (Similarity score: 17.43)
- Milbona Queso Fresco Natural Bio (Similarity score: 17.43)
- Lucerne Cream Cheese Spread (Similarity score: 18.19)
- Stracchino (Similarity score: 18.38)
- Picard 8 Feuilletés Emmental, Pâte Feuilletée Pur Beurre (Similarity score: 18.74)
Ingredients List
- Heavy Cream
- E270
- Water
- Mixed Cheese
- Unsalted Butter
- Sea Salt
- E415
- Modified Corn Starch
- E471
- Black Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)