Amy's Toaster pops pastries
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11.11111111111111 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11.1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 183mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 183mg |
| Sugars | 18.33g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Toaster Pastries (Similarity score: 15.97)
- Orange Poppy Seed Superfood Dressing, Orange Poppy Seed (Similarity score: 27.93)
- Golden Home Bakery Products 100% Whole Grain Ultra Thin Pizza Crust (Similarity score: 31.77)
- Olde Cape Cod, Olde Cape Cod Foods Olde Cape Cod,balsamic With Olive Oil, Vinaigrette & Marinade Dressing (Similarity score: 32.46)
- Trader Giotto's Balsamic Vinaigrette (Similarity score: 32.50)
- Olde Cape Cod Olde Cape Cod, Balsamic With Olive Oil Vinaigrette (Similarity score: 33.07)
- Picard 6 Petits Pains Assortis : Pavot, Sésame, Céréales (Similarity score: 33.68)
- Tarta De Manzana (Similarity score: 34.06)
- Pain Au Maïs (Similarity score: 34.96)
- Asda Caramelised Onion Houmous (Similarity score: 37.31)
- Baked Falafel Balls (Similarity score: 37.36)
- Lunch Kitz (Similarity score: 37.52)
- Marks & Spencer Kentish Bramley Apple Hot Cross Buns (Similarity score: 37.84)
- Picard 2 Naans (Similarity score: 37.99)
- Kaporo Tempura (Similarity score: 38.47)
Ingredients List
- Strawberry
- Filtered Water
- Cane Sugar
- Sunflower Seed Meal
- Corn Starch
- High Oleic Safflower And Sunflower Oil
- Strawberry Juice Concentrate
- Sea Salt
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)