Ancel Guava Marmalade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 52.63g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cascadian Farm, Small Planet Foods Inc Cascadian Farm Organic Raspberry Fruit Spread (Similarity score: 5.15)
- Meijer Strawberry, Raspberry, Blueberry & Grape Fruit Spread (Similarity score: 5.15)
- Mosaics Peach Raspberry Fruit Spread (Similarity score: 5.34)
- Wild Oats Marketplace Wild Oats Marketplace, Organic Fruit Spread, Raspberry, Raspberry (Similarity score: 6.45)
- Meijer Raspberry Fruit Spread (Similarity score: 6.45)
- Prix Crema All Aceto Balsamico (Similarity score: 8.20)
- Meijer Organic Fruit Spread (Similarity score: 9.05)
- Meijer Organic Strawberry Fruit Spread (Similarity score: 9.05)
- Natural Strawberry Spread (Similarity score: 9.16)
- Matin Des Pyrénées Gelée De Coing (Similarity score: 9.18)
- Matin D'ariège Gelée De Coing (Similarity score: 9.18)
- Boni Sirop De Fruits (Similarity score: 9.59)
- Watermelon Chewing Gum (Similarity score: 10.43)
- Fizzy Fizzy Sch Arrache Tete (Similarity score: 10.50)
- Froiz Mermelada Naranja Amarga (Similarity score: 10.90)
Ingredients List
- Sugar
- Guava
- E127
- E129
- E110
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)