Andechser Natur Frischkäse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 11 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Burrata (Similarity score: 14.86)
- Burrata (Similarity score: 15.10)
- Vallelata Mozzarella Fiordilatte (Similarity score: 18.66)
- Coach Farm Goat Milk Cheese (Similarity score: 19.23)
- Leclerc Chouquettes (Similarity score: 24.87)
- Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 24.93)
- Caseificio Sassano, Centrale Del Latte Del Molise Fior Di Latte (Similarity score: 25.76)
- Caseificio Sassano, Centrale Del Latte Del Molise Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 25.76)
- Migross Mozzarella Fior Di Latte Senza Lattosio (Similarity score: 25.85)
- La Mozzarella (Similarity score: 25.94)
- Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 26.04)
- Salumeria Del Corso,maxidì Salumeria Del Corso Novecento (Similarity score: 26.04)
- Cream Stock (Similarity score: 26.26)
- Tesco Sultana Scones (Similarity score: 26.31)
- La Sablaise Sauce Beurre Blanc, (Similarity score: 26.52)
Ingredients List
- Soft White Cheese
- Sea Salt
- Thickener
- Lactic Ferments
- Microbial Rennet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)