Andechser Natur Schmand Sour Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 16.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.91666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.9% |
| Saturated Fat Value | 16.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 3.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Penny Schmand Aus Sauerrahm (Similarity score: 3.08)
- Af Deutschland Gmbh,penny Schmand (Similarity score: 3.08)
- Gut Bio Schmand (Similarity score: 3.34)
- Biobio Schmand (Similarity score: 4.15)
- K Classic Schmand (Similarity score: 4.23)
- Tip Schmand 24% (Similarity score: 4.26)
- K Classic Schmand (Similarity score: 4.26)
- K Classic Schmand (Similarity score: 7.06)
- Schwälbchen Frischer Schmand (Similarity score: 10.90)
- Milsani Schmand (Similarity score: 11.38)
- Milfina Schmand (Similarity score: 11.60)
- Milram Frischer Schmand (Similarity score: 11.60)
- Rewe Bio Schmand 24% Fett (Similarity score: 11.66)
- Ja! Ja! Schmand 24% Fett (Similarity score: 11.73)
- K Classic Frischer Schmand (Similarity score: 12.08)