Asda Vegetable, mozzarella & pesto quiche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 42.142857142857146% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.1% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 6 |
| Sodium | 244mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 244mg |
| Sugars | 2.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Steak And Ale Pies (Similarity score: 11.64)
- Breakfast Bowl Sausage (Similarity score: 16.31)
- Crème Glacée Pistache (Similarity score: 17.43)
- Me'n'u Italian,aldi Pumpkin Pesto Agnolotti (Similarity score: 18.18)
- O'tasty Foods Inc Steamed Bbq Pork Buns (Similarity score: 18.93)
- O'tasty B B Q Pork Bao (Similarity score: 18.93)
- Kid Cuisine Pizza Painter Cheese Pizza Frozen Meal With Corn And Fudge Brownie, 7 45 Oz (Similarity score: 18.94)
- Ocean Rise,aldi Sardines In Tomato Sauce (Similarity score: 20.26)
- Chicken Bean & Rice Burrito (Similarity score: 21.13)
- Royal Bernard 8 P'tits Farcis De Poulet Ail Et Fines Herbes (Similarity score: 21.68)
- Volailles Champenoises 3 P'tits Farcis De Poulet Ail Et Fines Herbes (Similarity score: 21.68)
- Royal Halal P'tits Farcis De Poulet Ail Et Fines Herbes (Similarity score: 21.68)
- Volailles Champenoises 8 P'tits Farcis De Poulet Ail Et Fines Herbes (Similarity score: 21.68)
- Royal Bernard 3 P'tits Farcis De Poulet Ail Et Fines Herbes (Similarity score: 21.68)
- Royal Bernard 20 P'tits Farcis De Poulet Ail Et Fines Herbes (Similarity score: 21.68)