Atlantic salmon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 926kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 926.0kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.353982300885g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.35g |
| Saturated Fat | 2.6548672566372g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 17.647058823529175% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.6% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | -1 |
| Sodium | 53.097345132744mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53.1mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Atlantic Salmon (Similarity score: 0.00)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 0.00)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 0.00)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 0.00)
- Gut Bio, Aldi Lachsfilet (Similarity score: 11.24)
- Rema 1000 Leksefilet (Similarity score: 11.27)
- Rema 1000 Laksefilet Naturell (Similarity score: 11.27)
- Filet De Saumon Atlantique (Similarity score: 14.87)
- Pelican Saumon (Similarity score: 15.75)
- Monoprix Pavés De Saumon Atlantique Bio, Avec Peau, Surgelés (Similarity score: 16.62)
- Flaky Texture Atlantic Salmon (Similarity score: 17.84)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 17.84)
- Fischerstolz Lachsfilet Mit Haut (Similarity score: 17.87)
- Fish4ever Maquereaux Au Naturel (Similarity score: 19.25)
- Tesco Boneless Salmon Side (Similarity score: 19.90)