Au Faisan Doré Confiture de lait chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.3g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.3g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 58.69565217391305% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.7% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 56g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confiture De Lait Chocolat (Similarity score: 0.00)
- Confiture De Lait (Similarity score: 0.00)
- Confiture De Lait Menthe Chocolat (Similarity score: 19.66)
- Raffolé Confiture De Lait (Similarity score: 22.59)
- Dulce De Leche Pastelero 980 Grs (Similarity score: 24.88)
- Confiture De Lait "noisette" (Similarity score: 25.17)
- Confiture De Lait Raffole (Similarity score: 25.17)
- Les Nicettes Confiture De Lait (Similarity score: 25.17)
- Confiture De Lait À La Noisette (Similarity score: 25.17)
- Confiture De Lait Noisette (Similarity score: 25.63)
- Terre De L’alpe Confiture De Savoie Lait (Similarity score: 26.03)
- Tante Léa Confiture De Lait (Similarity score: 26.03)
- Les Comtes De Provence Confiture De Lait (Similarity score: 27.24)
- Nestlé Nestle Lait Concentré Sucré Demi Écrémé (Similarity score: 27.28)
- Le Savoyard Gourmand Confiture De Lait (Similarity score: 28.73)