Auchan Batonnets 6 vanille + 6 fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1268kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1268kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 16.6g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 80.58252427184466% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80.6% |
| Saturated Fat Value | 16.6g |
| Score | 18 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 25.8g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Gelato Alla Panna Ricoperto Al Cacao (Similarity score: 9.43)
- Mucci,r&r Ice Cream Deutschland Gmbh,r&r,r&r Ice Cream Le Grand Chocolate Preto Baunilha (Similarity score: 9.65)
- Toupargel Cône Vanille Café (Similarity score: 12.35)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Menthe 4x100ml (Similarity score: 13.44)
- Carrefour Mini Quadrotti Cioccolato (Similarity score: 14.35)
- Ice Cream Crunch Bars (Similarity score: 17.01)
- Eskimo,юниливър Айс Крийм България Eskimo Chocolate (Similarity score: 17.02)
- Glace (Similarity score: 17.35)
- Smicy,marque Repère Cônes Pistache Chocolat X 6 (Similarity score: 17.44)
- Miko,magnum Batonnet Classic (Similarity score: 18.41)
- Unilever, Magnum Magnum Classic (Similarity score: 18.41)
- Magnum Classic Algida (Similarity score: 18.50)
- Cora Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 18.55)
- K Classic Eis Am Stil (Similarity score: 18.66)
- Auchan Auchan Minis Gourmands Chocolat X8 360 Ml (Similarity score: 18.93)