Auchan Buche 3 chocolats
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 80% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 23.4g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Liégeois Au Chocolat (Similarity score: 7.96)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Premium Ice Cream, Loco 4 Loco (Similarity score: 9.72)
- Carrefour Chocolat Liégeois Sauce Au Chocolat (Similarity score: 9.77)
- Monoprix Buche Glacée Surgelée 3 Chocolats (Similarity score: 10.72)
- Langnese Buttermilch Zitrone Eis (Similarity score: 11.33)
- Sammontana Trancio Gelato (Similarity score: 11.96)
- Ice Cream (Similarity score: 12.16)
- Mint Chocolate Chip Gelato, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 12.33)
- Glacetta Glacetta Cappuccino (Similarity score: 12.45)
- Eskiss,marque Repère Buche Glacee Trofic 3 Chocolats (Similarity score: 13.05)
- G7 Gelato Fiordatte (Similarity score: 13.10)
- G7 Fiordilatte (Similarity score: 13.10)
- G7 Fiordilatte (Similarity score: 13.10)
- La Balade Gourmande Cafe Liegeois (Similarity score: 13.80)
- Gelatelli Ice Cream Sandwich Neapolitan (Similarity score: 14.68)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- E472b
- Gelling Agent
- E412
- Reconstituted Skimmed Milk
- White Chocolate
- Sugar
- Vegetable Fat
- Reconstituted Skimmed Milk
- Glucose Fructose Syrup
- Lactose
- Milk Proteins
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Gelling Agent
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Sugar
- Vegetable Fat
- Lactose
- Milk Proteins
- Milk Chocolate
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Water
- Chocolate
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Sugar
- Gelling Agent
- Salt
- Dark Chocolate Chunks
- Sugar
- Cocoa Butter
- Butterfat
- Glucose Fructose Syrup
- Emulsifier
- Flavouring
- White Chocolate
- Cocoa Butter
- Whole Milk Powder
- Whey Powder
- Lactose
- Emulsifier
- Flavouring
- Vegetable Fat
- Sugar
- Cocoa Butter
- Flavouring
- Colour
- E172
- Lactose
- Milk Proteins
- Dark Chocolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)