Auchan Cake légumes du soleil
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.1g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.1g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.470588235294116% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.5% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 4 |
| Sodium | 304mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 304mg |
| Sugars | 2.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pan Molde Blanco Pasas Y Nueces (Similarity score: 12.07)
- Odyssee Filets De Maquereaux Au Citron Et À L'estragon (Similarity score: 13.25)
- High Liner Foods American Pride, Wild Alaska Pollock Flaky Fillets With A Lemon Pepper Crust, Lemon Pepper (Similarity score: 13.58)
- Country Harvest Grains Anciens Et Blé Red Fife (Similarity score: 15.48)
- Gourmet India Food Company Llc Gourmet India, Whole Wheat Tandoori Naan (Similarity score: 15.87)
- White Meat Chicken Taquitos (Similarity score: 16.19)
- Hovis Hovis Fabulous Fibre (Similarity score: 16.30)
- Rewe Bio Kerniges Brot Aus Dinkelvollkorn (Similarity score: 16.78)
- Scotch Eggs (Similarity score: 17.48)
- Marks & Spencer,m&s 2 Pork Scotch Eggs (Similarity score: 17.73)
- Roasted Red Pepper Hummus (Similarity score: 18.24)
- Jumbo Coconut Shrimp (Similarity score: 18.45)
- Trader Joe's Authentic Belgian Waffles (Similarity score: 18.61)
- The Dairy Free Co Tuscan Sun Dried Tomato Cashew Cheese Spread (Similarity score: 19.17)
- Asda Bread Mix Mixed Grain And Seeds (Similarity score: 19.51)