Auchan Clafoutis aux Cerises aux Œufs Extra Frais
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 812kj (195 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 812kj (195 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 17.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 17.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.18g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.18g |
| Saturated Fat | 3.88g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 64.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 6 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sans Marque Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 3.62)
- Casino Clafoutis Cerises (Similarity score: 19.23)
- Leader Price Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 19.71)
- Hafner Fraisier 8 Parts (Similarity score: 22.37)
- Cookie Dough Light Ice Cream With Red And Gold Cookie Dough Pieces And Blue Sprinkles (Similarity score: 25.00)
- Tarte Aux Fraises (Similarity score: 25.46)
- Tarte Aux Fraises (Similarity score: 25.46)
- Pâturages Baba Au Rhum Des Antilles (Similarity score: 25.63)
- Bonta Divina Tiramisu (Similarity score: 25.65)
- Cactus Éclair Vanille X2 (Similarity score: 25.67)
- Hood Ice Cream (Similarity score: 25.91)
- Danone, Danette Danette Mousse Liégeoise Chocolat (Similarity score: 25.92)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 26.16)
- Altiflore Crème Glacée Glacée (Similarity score: 26.19)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 26.22)
Ingredients List
- Whole Milk
- Skimmed Milk Powder
- Citrus Fibre
- Natural Flavouring
- Thickener
- Preservative
- Sour Cherry
- Sugar
- Cream
- Wheat Flour
- Water
- Wheat Starch
- Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)